BY MUHARREM YILDIRIM

Türkiye’de 1993’den günümüze Konser Organizasyonu Bizim İşimiz…

Hasan Yılmaz - İstanbul'un Babası

Hasan Yılmaz kimdir?

Aslında Kastamonulu ama "Ankara Havası"yla yakalamış başarıyı. Ankaralı Turgut, Ankaralı Namık türevi fenomenlerin çizgisinde.

16 yaşında Kastamonu’dan İstanbul’a göç ettiğinde BMC marka kamyonla başlamış serüveni. "Nakliyatçılık yapıyordum ama hep şarkı söylüyordum. İçimde deli bir volkan kaynıyordu" diyor.

10 yıl kamyonlarda direksiyon salladıktan sonra, yaptığı bir kaza işinden soğutmuş onu. "Çıktığım vitesle iniyordum, karşı şeritte bir araç biraz yalpalayarak yol alıyordu. Sarhoş herhalde diye düşündüm. Ben daha bunları düşünürken, adam karşı şeritten gelip kamyonun altına girdi ve öldü. Ben de o günden sonra kamyonculuktan soğudum." Artık direksiyon başına geçmiyor. Kamyonlarında ailenin diğer erkekleri çalışıyor.

Kaderi Tarabya’daki bir Karadenizliler gecesinde değişmiş. Bir ara mikrofon kendine uzatılınca şarkı söylemiş ve bir Unkapanı yapımcısı Türk filmlerindeki gibi kartını uzatıp, "Bana bir uğra" demiş.

"Unkapanı karşısı, plakçılar çarşısı, keriz şöhret oluyor, başlıyor macerası, demedim hiç. Unkapanı’ndaki afişlere bakar, oralarda kendimi hayal ederdim. Bu şarkıcılar kadar afişim asılacak mı acaba, diye iç geçirirdim."

ATEŞİNLE YAK DEDİM KİBRİT BİLE ÇAKMADI

Ve 1998’de ilk kasedi "Acımasız Yıllar" Kastamonulu Hasan adıyla çıkmış. Kaset tutunca ikinci albüm, "Davacıyım hakim bey, bu kız kalbimi çaldı" ile Unkapanı’nda adını duyurmaya başlamış. Üçüncü kasedinin adı "Döktür Muazzez." Sözleri ise evlere şenlik: "Bacacılar yüksek yapar bacayı, şimdiki kızlar asfaltta bulur kocayı."

Kendi camiasında yavaş yavaş tanınması tevazuundan bir şey kaybettirmemiş: "Pavyonda çalışıyorum, gazinoda çalışıyorum diye kimseye hava atmadım. İstanbul’un elit mekanlarında isteklere gidiyordum."

Hasan Yılmaz’ı sadece şarkı söylüyor sanmayın, söz de yazıyor. Komple sanatçı: "Bi saniye bakmadı, aşkım dedim takmadı, ateşinle yak dedim, kibrit bile çakmadı..."

Aramak İçin Tıklayın / 0532 206 59 59
0532 206 59 59
Haritada Bizi Bul