Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

CANDAN ERÇETİN İLETİŞİM

2 sene önce
23 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Candan Erçetin iletişim Telefonu 0532 404 66 63 Candan Erçetin Sahne Ücreti Ne kadar? Candan Erçetin Menajeri Kimdir? Candan Erçetin yoğun bir konser programına sahip olmasıyla birlikte programını düzenleyen Menajeri ile Muharrem Yıldırım Music Production Menajerlik ve Organizasyon Hizmetleri iletişim Telefonu 0216 378 59 59 aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Candan Erçetin (d. 10 Şubat 1963), Türk şarkıcı-şarkı yazarı ve müzik öğretmeni. 25 yılı aşkın şarkıcılık kariyeri boyunca, insan hayatını konu alan şarkılar hazırlayıp seslendirmesiyle tanındı. Albümlerini pek fazla tanıtım yapmadan çıkarmasına rağmen yine de çalışmalarını çok satarak dinleyici tarafından çok benimsenmesiyle birçok kez takdir edildi. Müziğini ön planda tutarak basında özel hayatıyla yer almaması sayesinde övüldü. Bazen farklı bulunan video klipleriyle ilgi çekti. Ailesinin Balkan kökenli olmasının bir sonucu olarak şarkılarında sık sık Balkan müziği enstrümanlarına yer verdi, Türkçenin yanı sıra Fransızca ve Yunanca şarkılar da söyledi. Erçetin, kontralto ses aralığına sahiptir.[kaynak belirtilmeli]

Lüleburgaz’da Arnavut ve Makedon kökenli bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Candan Erçetin, küçük yaşlarındayken Galatasaray Lisesi’ni kazanarak İstanbul’a yerleşti. Sonraki yıllarda şan eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji bölümünü bitirdi. Okuldaki son yılında “Halley” şarkısıyla Türkiye’yi 1986 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil eden Klips ve Onlar grubunun bir üyesi olarak yarışmaya dahil oldu. Ancak bir süre müzikal kariyerine başlamak istemedi ve arkeoloji eğitimine devam etti. 1995’te Hazırım albümüyle dikkat çeken bir çıkış yaptı, 1997’de hit olan “Yalan” şarkısını içeren Çapkın albümünü yayımladı. 2000’de yılın en çok satanı olan Elbette’nin ve 2002’de “Gamsız Hayat” şarkısı eşliğinde yayımlanan Neden’in ardından Melek (2004), Kırık Kalpler Durağında (2009) ve Milyonlarca Kuştuk… (2013) albümlerini satışa sundu. Bu albümlerin dışında hazırladığı Chante Hier Pour Aujourd’hui (2003) ve Aranjman 2011 (2011) albümlerinde Fransızca; Aman Doktor (2005) albümünde ise Yunanca şarkılara yer verdi.

Erçetin, müzikal kariyerinin yanı sıra çeşitli projelerde de yer aldı. 1994’te sunuculuk yapmaya başladı, 2007’de Candan Erçetin’le Beraber ve Solo Şarkılar programını sundu. 2005’te Yıldızların Altında müzikalinin başrolünü oynadı. Gölgesizler (2008) ve Kaptan Feza (2009) filmlerinin müziklerini hazırladı ve yapımında görev aldı. Bir dönem Galatasaray Lisesi’nde müzik öğretmenliği yaptı, 2009’da Galatasaray Üniversitesi’nde diksiyon dersleri vermeye başladı. 25 Haziran 2013 tarihinde Ünal Aysal tarafından Ümit Özdemir ile birlikte Galatasaray SK Başkan Yardımcılığı’na atandı. Erçetin, 2014’te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Fransız-Türk ilişkilerine yaptığı katkılar sayesinde Sanat ve Edebiyat Nişanı ile ödüllendirildi, bunun yanı sıra bugüne kadar çalışmalarıyla çok sayıda ödül kazandı.

Hayatı ve kariyeri
1963–94: İlk yıllar ve kariyer başlangıcı
10 Şubat 1963’te anne Priştineli ve baba Üsküplü göçmen bir ailenin kızı olarak Arnavut ve Makedon kökenleriyle birlikte Kırklareli’de dünyaya geldi.[1] İlkokulu Kırklareli’nde bitirdi. Erçetin, 11 yaşında İstanbul’da burs sınavına katıldı ve Galatasaray Lisesi’ni kazandı. 11 yaşında ailesinden ayrıldı. 1978’de İstanbul Belediyesi Şan Okulu’na gitti ve şan dersleri aldı. 1986’da Norveç, Oslo’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi Klips ve Onlar grubu bünyesinde “Halley” şarkısını seslendirerek temsil etti ve grup Türkiye’nin o zamana kadarki en iyi derecesini elde etti. Grup, 1987 yılında yine Halley adlı bir albüm yayınladı. Erçetin, 1989 yılında Fransız Chanson’u ile tanıştı. 1990 Eurovision Türkiye finallerinde Cihan Okan ile “Daha Kolay” şarkısını, 1992 Eurovision Türkiye finallerinde ise Sinan Erkoç ile “Kim Bilir Nerdesin” şarkısını seslendirdi.[2]

1995–99: Hazırım ve Çapkın
Candan Erçetin’in ilk albümü Hazırım, 1995 Ağustos’unda yayınlanmıştır. 12 şarkıdan oluşan albümde Gökhan Kırdar çoğunlukta olmak üzere, Sezen Aksu, Yusuf Bütünley, Ahmet ve Balkan halk ezgileri gibi sanatçıların bestelediği şarkılar yer almaktadır. İkinci versiyonu da basılan albümün ilk versiyonunda “Sevdim Sevilmedim” ve “Umrumda Değil (Mix)” bulunmamaktadır. Albümde yer alan “Umrumda Değil”, “Hangi Aşk Adil Ki”, “Vakit Varken”, “Daha”, “Nar Çiçeği” ve “Sevdim Sevilmedim” şarkılarına klip çekilmiştir.

1996 yılında yayınlanan diğer bir albüm olan Sevdim Sevilmedim, Candan Erçetin’in ilk remiks EP olup toplamda ikinci albümüdür. 6 şarkıdan oluşan albümde ilk albümde de yer alan “Umrumda Değil” ve “Sevdim Sevilmedim” şarkılarına yapılmış remiks EP’ler yer almaktadır. Candan Erçetin bu albümle birlikte çıkardığı tüm albümlerde remix albüm çıkarmaya başlamıştır.

17 Haziran 1997’de Çapkın albümü sanatçının ikinci stüdyo albümü olup toplamda 3. albümüdür. Albümde 12 şarkı yer alıp, albümün oluşmasında sanatçı çoğunlukla Mete Özgencil ile çalışmıştır. Albümde 10. şarkı olarak bulunan “Yalan” şarkısı büyük bir ilgi görmüş ve yoğun bir dinleyici kitlesi tarafından dinlenmiştir[3]. Albümde yer alan “Yalan” ve “Onlar Yanlış Biliyor” şarkılarıyla ödüller alan[4] sanatçıya, “Her Aşk Bitermiş” adlı parçaya çektiği video klipden yurtdışında en iyi klip ödülü verilmiştir. Albümde yer alan “Yalan”, “Çapkın”, “Onlar Yanlış Biliyor” ve “Her Aşk Bitermiş” şarkılarına klip çekilmiştir.

1998 Ağustos’u sonuna doğru yayınlanan ve Candan Erçetin’in 2. remiks EP albümü olan Oyalama Artık albümü 7 şarkıdan oluşup “Oyalama Artık”, “Aşkı Ne Sandın”, “Kaybettik Biz”, “Onlar Yanlış Biliyor” şarkıları yeniden düzenlenmiş remiks yapılmış ve “Oyalama Artık” şarkısına klip çekilmiştir.

2000–03: Elbette, Neden ve Chante Hier Pour Aujourd’hui
Mart 1998’e gelindiğinde Candan Erçetin, bir sonraki albümü için planlar yapmaya başladığını belirterek albümün yapısıyla ilgili olarak “Dünyada müziğin nereye gittiğini takip ederek yeni bir sound arıyoruz ancak çizgi fazla değişmeyecek. Kısacası benim çok severek söyleyeceğim şarkılardan oluşacak.” sözlerini söyledi.[5] Ağustos 1999’da, yeni albümün çıkışının sonbahar başlangıcına yetişmesinin hedeflendiği ve beş şarkının tamamlandığı öğrenildi.[6] Yeni çalışmanın yayımlanması, 1999 yılına yetişemedi ve 2000 yılına kaydı.[7] Üçüncü Candan Erçetin stüdyo albümü Elbette, 1 Ocak 2000’de Topkapı Müzik etiketiyle yayımlandı. Şarkılardan sekizinin söz yazımını Mete Özgencil tek başına gerçekleştirdi. Erçetin ise altı şarkının bestelenmesinde görev aldı. 1960’larda çıkan Güzide Kasacı şarkısı “Unut Sevme”, tekrar seslendirilerek albüme dahil edildi.[8] Elbette, Türkiye’nin çok satan albümler listesinde haftalarca bir numarada kaldı.[9] 2000 yılı sonuna kadar 1 milyon 50 bin kopya satarak yılın en çok satan çalışması oldu.[10] Müzik eleştirmenleri, albüm için olumlu eleştiriler sundular ve çalışmanın şarkıcının kişiliğiyle bütünleştiğini, dinleyenleri farklı coğrafyalarda gezdirdiğini ifade ettiler.[11] Zaman gazetesinden Abdullah Kılıç, albümdeki “Elbette”, “Dünya Durma” ve “Unut Sevme” şarkılarının 2000’in en çok dinlenen şarkıları olduğunu belirtti.[11] Aralık 2009’da Elbette, NTV’nin müzik jürileri tarafından 2000’lerin En İyi Türkçe Albümü seçildi.[12]

2001’de NTV’de Günlük Hayat programını sunan Candan Erçetin, yine bu yıl içinde Melih Kibar’ın anısına yapılan Yadigâr albümündeki “Sevdan Olmasa” şarkısını seslendirdi.[13] 17 Mayıs 2002’de, dördüncü stüdyo albümü Neden’i parfüm kokan diski eşliğinde Topkapı Müzik etiketiyle yayımladı. Bu albümle birlikte, Hazırım albümünden bu yana süregelen Mete Özgencil-Candan Erçetin iş birliği son buldu. Müzik eleştirmenleri, Neden’i şarkıcının önceki çalışmalarından farklı ve riskli buldular. Bir önceki albüme adını veren “Elbette” şarkısındaki düz ve sade sözlerin bu albümün tamamına yayıldığına dikkat çektiler.[14] Albümün hit olan çıkış şarkısı “Gamsız Hayat”a klip çekilmesinin ardından “Parçalandım” şarkısına da klip çekildi. MÜYAP albüme satış başarısı yakalaması sayesinde sertifika verdi.[15] Neden’deki bazı şarkıların remiksini içeren albüm ise Eylül 2003’te satışa sunuldu. Yine 2003 yılında şarkıcı, Fransız şansonlarını modern düzenlemelerle seslendirdiği Chante Hier Pour Aujourd’hui albümünü yayımladı.[16] Ayrıca Show TV dizisi Hayat Bilgisi’nin ilk bölümünde oynadı.

2004–12: Melek, Aman Doktor, Kırık Kalpler Durağında ve Aranjman 2011
Candan Erçetin’in beşinci stüdyo albümü olan Melek’in hazırlıkları, bir önceki stüdyo albümü Neden’in yayımlanmasından hemen sonra başladı. Çalışmalar kapsamında yirmi beş şarkı ortaya çıktı ve bunlardan on bir tanesi albüme dahil edildi.[17] Nihayetinde albüm 17 Haziran 2004’te Pasaj Müzik tarafından yayımlandı.[18] Böylece Melek, Erçetin’in ilk albümünden bu yana çalıştığı Topkapı Müzik’ten ayrılmasından sonra farklı bir yapım şirketiyle çalışarak çıkardığı ilk albümü oldu.[19] Melek’te yer alan “Şehir” şarkısında Ceza, konuk şarkıcı olarak yer aldı. Müzik eleştirmenlerine göre herkese seslenebilen şarkılar içeren albüm, Türkiye’de D&R’ın çok satan albümler listesine 27 Haziran 2004 tarihinde bir numaradan giriş yaptı ve haftalar boyu zirvede kalmaya devam etti.[20][21] MÜYAP albümün 2004 yılı içinde 406 bin kopya sattığını açıklayarak albüme altın sertifika verdi.[15][22] Erçetin, aynı yıl Beyazıt Öztürk, Ceza, Nev ve Harem ile birlikte Fanta Gençlik Festivali kapsamında Türkiye’yi dolaşarak 23 gün içinde 17 şehirde konser verdi.[16] Murathan Mungan için oluşturulan saygı albümü Söz Vermiş Şarkılar’da (2004) yer alan “Çember” şarkısını seslendirdi.[23] Temmuz 2005’te, Melek’teki çeşitli şarkılarının remikslerinden oluşan Remix’5 albümü Pasaj Müzik etiketiyle yayımladı.[24]

2005’in ilk aylarında, Beyazıt Öztürk ile başrolünü paylaştığı Yıldızların Altında müzikalinde oynayan şarkıcı, Türk-Yunan kültürüne ait geleneksel şarkıları seslendirdiği Aman Doktor albümünü ise DMC etiketiyle aynı yıl 9 Aralık’ta yayımladı. Albümdeki şarkıların bir kısmını Türkçe, bir kısmını Yunanca seslendirdi. Aman Doktor, Türkiye’de çok satanlar listesinde bir numaraya yükseldi ve 2005 yılı içinde 105 bin; 2006 yılı içinde ise 49.500 kopya sattı.[25][26] Satışlarının 100 bini geçmesi sayesinde MÜYAP tarafından altın sertifikayla ödüllendirildi.[27] Erçetin, Haziran 2006’da Yabancı Damat dizisinin 68. bölümüne konuk olarak Eftelya ve Memik’in düğününde şarkı söyledi.[28][29] 2007-08 yılları arasında TRT 1’de yayınlanan Beraber ve Solo Şarkılar adındaki programın sunuculuğunu yaptı; Çeyrek (2007) albümündeki “Gelmiyorsun” şarkısını ve Söz Müzik Teoman (2008) albümündeki “Kim” şarkısını seslendirdi.[30][31] Temmuz-Ağustos 2007’de Beyazıt Öztürk ile birlikte tekrar Fanta Gençlik Festivali kapsamında turneye çıkarak 17 konser verdi.[16] Ağustos 2007’de, Kalbimiz Sokakta Atıyor projesi kapsamında sahipsiz hayvanlar için Kuruçeşme Arena’da Ajda Pekkan, Hande Yener, Sezen Aksu ve Yaşar gibi isimlerle beraber konser verdi.[32]

Candan Erçetin, Ocak 2009’da yayımlanan Gölgesizler filminin yapımcılığını üstlendi ve filmin her aşamasında çeşitli sorumluluklar üstlendi.[33] Film için hazırladığı “Ben Kimim” şarkısını ise Kasım 2008’de yayımladı.[34] Şarkı, Billboard Türkçe Top 20’de on beş haftadan fazla kaldı ve iki numaraya kadar ilerledi.[35] Daha sonradan altıncı stüdyo albümü Kırık Kalpler Durağında’ya dahil edilen şarkılar arasında yer aldı. Erçetin’in altıncı stüdyo albümü Kırık Kalpler Durağında, şarkıcının “5 yıl, 5 ay, 27 gün süren suskunluğunun ardından” 16 Aralık 2009’da Pasaj Müzik tarafından satışa sunuldu. Çıkar çıkmaz 100.000 adet sipariş alan ve Türkiye’de D&R’ın çok satan albümler listesinde zirveye oturan albümde, Esmeray’ın ilk kez seslendirdiği “Unutama Beni” şarkısı yeniden yorumlandı; “Gözler” şarkısında Neyzen Tevfik ve Ömer Hayyam’ın şiirlerinden dizelere yer verildi.[36][37] Müzik eleştirmenleri, Erçetin’in duraklama evresi sonrasında gelen albüm için genel anlamda olumlu eleştiriler sundular; şarkıcının entelektüel çizgisi ve farklılığının bu çalışmada da görülebildiğini ve çalışmanın tamamında baştan sona kadar dinlenebilecek bestelerin olduğunu belirttiler.[38][39] “Kader”, “Kırık Kalpler Durağında” ve Cemal Safi’nin yazdığı “Git” şarkıları albümün video klip çekilen şarkıları oldu. Bunlardan “Kader”, Kaptan Feza (2010) filminin müziklerinden biri olarak kullanıldı.[40] 2011’de yarı Fransızca yarı Türkçe şarkılardan oluşan Aranjman 2011 albümünü piyasaya süren şarkıcı, 2012’de ise Orhan Gencebay’ın altmışıncı sanat yılını kutlamak için hazırlanan Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümündeki “Beni Böyle Sev” şarkısını seslendirdi.[41]

2013–günümüz: Milyonlarca Kuştuk… ve Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun
Yedinci stüdyo albümünün hazırlıklarına 2011 yılında başlayan Candan Erçetin, toplam bir yıl süren yapım ve kayıt aşamalarının ardından albümü tamamlayarak 3 Haziran 2013’te Milyonlarca Kuştuk… adıyla sessiz sedasız bir şekilde yayımladı.[42][43] Bu tarihin Taksim’deki Gezi Parkı protestolarına denk gelmesi sebebiyle albüm tanıtımları ertelendi ve tanıtımlar ilk başta yalnızca şarkıcının resmî sitesi ile müzik şirketinin sitesinde yapıldı.[44] Albümün adı, albümdeki aynı adlı şarkıya da konu olan Zümrüd-ü Anka efsanesinden yola çıkılarak belirlendi.[45] Erçetin albüm için, Nâzım Hikmet’in “Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin” şiirini besteleyerek seslendirdi. Türkiye’de D&R’ın çok satan albümler listesinde bir numaraya yükselen Milyonlarca Kuştuk…, 2013 yılının sonuna kadar 50.000 fiziki kopya satarak Türkiye’de en çok kopya satan beşinci albüm oldu. Dijital ortamda ise 54.790 kez indirilerek yılın en çok indirilen onuncu albümü oldu.[46]

Erçetin, Ocak 2014’te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Fransız-Türk ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı Sanat ve Edebiyat Nişanı ile ödüllendirildi.[47] Haziran 2014’te Galatasaray’ın yönetiminde başkan yardımcılığı görevine atandı; Temmuz 2014’te ise bir sonraki sezon için kulübün basketbol şubesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi olacağı duyuruldu.[48][49] 12 Aralık 2014’te Beyazıt Öztürk’ün sunduğu Beyaz Show’a katılan şarkıcı, Öztürk’ün “Git” şarkısına parodi bir video klip çekmesi üzerine klibe cevap vererek Öztürk’le şarkının sözleri üzerinden parodilerle atışmaya başladı. Haftalarca süren atışmalarda Erçetin; Demet Akbağ, Derya Şensoy, Esra Erol, Gupse Özay ve Saba Tümer ile birlikte Öztürk’e “kadın dayanışmalı” bir cevap verirken; Öztürk ise Erçetin’e Ali İhsan Varol, Emre Karayel, Hayko Cepkin, Mustafa Üstündağ, Nuri Alço ve Ümit Besen ile birlikte “erkek dayanışmalı” bir cevap verdi.[50] Atışmalar, 23 Ocak 2015’te Erçetin’in tekrar Beyaz Show’a katılıp Öztürk ile düet yapmasıyla sonlandı.[51] Sözcü, bu müzikli atışmalar sayesinde Erçetin’in popülaritesinin bir hayli artırdığına dikkat çekerek, atışmaların sürdüğü haftalarda şarkıcının Google’da en çok arananlar arasına girdiğini ve Facebook sayfasının beğenilerinin 600 bin kişi arttığını belirtti.[52] 25 Nisan 2015 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıl Dönümü için hazırlanan, resmi Youtube kanalından yayınlanan Çanakkale Türküsü’nün seslendirildiği videoda yer almıştır.[53]

Kasım 2015’te Türk sanat müziği tarzındaki sekizinci stüdyo albümü Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun’u piyasaya sürdükten sonra Erçetin,[54] kariyerine “Kim Korkar” ve “Değişiyoruz” adlı şarkılarıyla devam etti.[55][56] Aynı yıl içerisinde, Kardeş Türküler ile işbirliği yaptı ve “Bekle” adlı şarkıda yer aldı.[57] 2019 yılında Erçetin, Mustafa Kotan’ın yönettiği Annem (2019) filminin müziği için, Elbette adlı albümünden “Annem” adlı şarkısını yeniden yorumlandı. Yeni versiyonun video klibi Kotan tarafından yönetildi ve Eylül 2019’da yayınlandı.[58] Şarkıcının sahnede 25’inci yılını doldurmasını kutladığı single’ı “İyi ki”, 31 Ocak 2020’de dijital müzik platformlarındaki yerini aldı.[59] 21 Eylül 2020’de Alzheimer hastalığını konu ederek sözlerini yazdığı Sadan Hanım film müziği “Sakin Birakma” dijital platformlarda yayımlandı.[60]

Diskografi
Ana madde: Candan Erçetin diskografisi
Hazırım (1995)
Çapkın (1997)
Elbette (2000)
Neden (2002)
Melek (2004)
Kırık Kalpler Durağında (2009)
Milyonlarca Kuştuk (2013)
Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun (2015)
Filmografi
Yıl Film Rol, Notlar
1993 Gece Melek ve Bizim Çocuklar film, Aylin
1998 Anlat Şehrazat müzikal
2003 Hayat Bilgisi (1. bölüm) dizi, Canan Öğretmen
2005 Yıldızların Altında müzikal
2006 Yabancı Damat dizi, Candan Erçetin
2009 Gölgesizler film, Yazarın Eşi (Yönetmen: Ümit Ünal)
2019 Annem film (Yönetmen: Mustafa Kotan)
Televizyon programları
Candan Erçetin’le Beraber ve Solo Şarkılar (7 Mart 2007 – 16 Haziran 2008)

Candan Erçetin iletişim 0532 404 66 63

Muharrem Yıldırım Music Production Menajerlik & Organizasyon Hizmetleri
1993’den Bugüne Hizmetinizdeyiz
İletişim Bilgilerimiz
Genel Koordinatör: Muharrem Yıldırım : 0532 206 59 59
Organizasyon Yetkilisi :Şebnem Döleneken : 0532 450 72 70
Merkez Ofis iletişim Bilgileri : 0216 378 59 59
Asistan İletişim Gsm : 0532 404 66 63 – 0532 460 15 97 

Yenişehir, Bakü Cd. 19 / A, 34912 Pendik/İstanbul
Mail:mymenajerlik@gmail.com
Web Sitelerimiz
https://muharremyildirim.com/
https://mymenajerlik.com/
https://www.mysanatcifiyatlari.com/
Resmi Instagram Hesablarımız @mymenajerlik @muharremyildirimofficial