1949 yılında Ordu’da doğdu. Önce foto-roman oyunculuğu yaptı. Sonra da ‘Yedi Adım Sonra’ adlı filmiyle sinemaya geçti. Türk sinemasının yetiştirdiği yıldız oyunculardan biridir.

Önemli filmleri:
Dönüş (Türkan Şoray), Ah Güzel İstanbul (Ömer Kavur), Selvi
Boylum Al Yazmalım, Bir Yudum Sevgi (Atıf Yılmaz), Yılanların Öcü (Şerif
Gören)

HABER

Nevruz’da ‘Kadirizm’ rüzgarı esecek
Akşam 16 Mart 2013

BDP’nin 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak Nevruz mitingine ünlü oyuncu Kadir İnanır’ı da davet ettiği belirtildi.

BDP 21 Mart’ta Nevruz kutlamasını sadece Diyarbakır’da kutlayacak. Parti yetkilileri tüm güçleriyle bu mitinge hazırlanırken en az iki milyon kişinin alanda toplanacağını iddia ediyor. Mitinge çağrılacağı öğrenilen isimlerde çok çarpıcı .Bunlardan biri ünlü oyuncu Kadir İnanır.

AÇILIM SÜRECİNE DESTEK VERMİŞTİ

BDP’nin davetiye gönderdeği öğrenilen İnanır İmralı sürecine destek veren açıklamalarıyla dikkat çekmişti. İnanır, Radikal Gazetesi’ne bir süre önce yaptığı açıklamada “PKK bir Kürt partisidir. O Kürtler de bizim kardeşimiz değil mi? Niye o dağa çıkmışlar? Barış sürecinden döneni halk affetmez. Öcalan bana göre bir Apo. Benim ‘isyan’ filmimdeki Apo. Bu filmi çektiğimde Öcalan henüz yoktu. Ama film hâlâ yasaklı. Çünkü filmdeki ismim Apo. Film ağanın baskısıyla kaçakçılığa sürüklenen bölge halkını ‘Ben kaçakçılığa gitmiyorum’ diyerek isyana teşvik eden ve dağlara çıkan adamı anlatıyordu” demişti. İnanır’in BDP’nin davetine henüz bir yanıt vermediği de gelen bilgiler arasında

Similar Posts